K čemu je ten 3D tisk vlastně dobrý?

3D tiskárna vám nabízí svobodu vyrobit prakticky jakýkoli trojrozměrný objekt. Modely pro tisk si můžete zcela sami navrhnout podle svých potřeb, nebo najdete vhodný předmět již hotový na internetu. Zde naleznete několik tipů a námětů, na co vše lze 3D tiskárnu využít.

Výroba prototypů

Na 3D tiskárně můžete snadno vytisknout model nově navrhovaného předmětu. Na tomto modelu můžete provést základní testy, porovnat jeho tvar, velikost, proporce, otestovat jeho vhodnost a použitelnost s dalšími díly a lépe ho také prezentovat zákazníkům. Pokud zjistíte, že finální výrobek má vypadat trochu jinak, stojí vás další pokus jen trochu času na úpravu modelu a trochu plastu na nový výtisk, což jsou zanedbatelné náklady i zdržení oproti výrobě klasickými cestami jako je obrábění nebo odlévání. Typický příklad použití 3D tisku při rapid prototypingu naleznete také v našich referencích.


Tvorba doplňků do domácnosti

S pomocí databáze hotových modelů na internetu můžete svůj domov snadno a rychle obohatit množstvím praktických doplňků jako jsou různé věšáky, stojánky, krabičky, kryty, pouzdra, podložky, nápisy, cedulky a mnoho dalšího.


Hračky a hry

Pro své děti můžete tisknout doplňky, případně náhradní díly k hračkám – ulomené osičky, upadlá kolečka, poztrácené příslušenství k figurkám. Ke známým a oblíbeným hračkám, jako jsou kupř. vláčky s dřevěnými kolejemi, naleznete mnoho již hotových dílů (různé nestandardní oblouky, výhybky a doplňující díly kolejiště).

Vaše vaše oblíbené deskové hry můžete velice snadno vybavit praktickými a efektními 3D žetony, countery, domečky, figurkami, kostičkami a podobným příslušenstvím. Např. namísto nepříliš pěkného a nakřivo vyseknutého papírového žetonku ve tvaru srdce můžete hrát s modely srdíček ze zářivě červeného nebo průsvitného plastu. S trochou snahy lze i vytisknout a následně sestavit celý hrací plán, např. podzemní chodby nebo Sci-Fi továrnu. Další velkou oblastí je tvorba doplňků a terénů pro figurkové hry – snadno lze tvořit různé barikády, trosky, sudy a další příslušenství bojiště včetně celých staveb, samozřejmostí jsou i různě tvarované podstavečky figurek, měřítka, šablony a podobné pomůcky.


Výuka

3D tiskárny jsou často využívány ve školství. Existuje obrovské množství modelů, které znázorňují různá technická zařízení nebo fyzikální principy. Pomocí 3D tisku tak můžete vyrobit funkční modely různých převodovek, diferenciálů, mechanických ústrojí, DNA šroubovice, krystaly, fraktály, mnohostěny, molekuly, kosti a orgány.


Kutilství a modelářství

3D tiskárnu můžete využít prakticky při každé zálibě nebo koníčku – oblíbený je třeba tisk krabiček a pouzder na míru pro různé obvody, součástky a zařízení. V železničním modelářství lze tisknout různé díly plotů, podstavečků a jakýchkoli dalších částí budované scenérie.


Umění a design

S 3D tiskárnou můžete dát průchod i svému estetickému cítění a snadno tvořit rozličné umělecké předměty, sošky, ozdoby. Omezeni jste přitom jen svou fantazií. S pomocí 3D tisku jste schopni vytvořit i výrobky, které není možné vyrobit jinou technologií.